New Project 1

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Žužláci

ŽUŽLÁCI
lehce postmoderní příběh na pomezí moderní pohádky a sociálního hororu.


    Autor vypráví o tom, co se stane, když  neskutečné postavičky začnou dělal reálné věci, a to v době, která je gravidní změnou. Metamorfóza vypravěče, postaviček a režimu spolu sehrává představení, místy humorné, jindy smutné. Autor se nebrání absurditě, ale nevyhledává ji. Na konci příběhu se účastnici kupodivu nevezmou a šťastně spolu do smrti nežijí, ale to je výhoda postmoderny, kde konce nenásledují své začátky a Žužlání se stane globálním principem.

 
       Ale začněme od Adama, resp. od Adámka. Stawarského génius vyplouvá napovrch v novele Žužláci jen pozvolna. Stawarského Žužláci provádí exkurz do nitra čerstvě odtotalitněného ministerstva kultury. Za zdmi Valdštejnského a Kolowratského paláce, nechává pobíhat figurky, které tak trochu známe a jejichž působení nám, z této strany břehu, bylo dosud utajeno. Ale ne nadlouho. Stačí se prodrat mezi Žužláky, ale proboha, jen do nich nekopat...........
     

Na druhé straně Žužláci nejsou literaturou faktu. Fakta ani faktury Žužlákům nesvědčí.


Autor popírá, že by jákákoli literárních postava v Žužlácích skutečně existovala, stejně jako nikdy nestálo město zde popsané, úřad, nebo zdi paláce.  Stejně tak nežila Valdštejnova kobyla a nemohla být vycpána.

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky